خدمات مقاومت مصالح

معمولا چندین معیار مختلف برای انتخاب مصالح مورد نیاز سازه و ساختمان در نظر گرفته می‌شود. مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر فرسایش، عوامل مهمی برای انتخاب مصالح مورد نیاز هستند اما، استحکام مواد نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است. استحکام مواد مورد نیاز، در شرایط مختلف، متفاوت است. حتی در شرایط یکسان، استحکام مواد می‌تواند به عناصر آلیاژی اضافه شده و نحوه تولید آن‌ها بستگی داشته باشد. استحکام و مقاومت مصالح، مرحله مهم شروع ساخت سازه و ساختمان است. بنابراین، چگونگی آزمایش مواد و بررسی مقاومت مصالح نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت.

در ادامه، به روش‌های بررسی مقاومت مصالح و خدمات این مشاور  می‌پردازیم.

تست کشش در مقاومت مصالح

تست کشش در مقاومت مصالح، رایج‌ترین روش برای آزمایش خواص مکانیکی یک ماده است. تست کشش روی یک مصالح خاص، به وسیله دستگاه‌ تست کشش انجام می‌شود.

آماده‌سازی صحیح مصالح قبل از تست کشش مصالح، ضروری بوده و  نمونه آزمایش باید سطح مقطع مناسبی داشته باشد چرا که برای تست کشش، نیاز است نمونه مذکور در گیره نگهداری شود. سطح مقطع نمونه ارسالی، باید برای آزمایشگاه مشخص شود تا آزمایشگاه بتواند استحکام کششی را با اندازه فشار وارده بر مساحت نمونه اندازه‌گیری کند. در طول آزمایش، تست کشش تا آستانه نهایی مقاومت نمونه  ادامه می‌یابد و در طول فرآیند، فشار وارد شده اندازه‌گیری و ثبت می‌شود.

تست فشاری در مقاومت مصالح

نقطه مقابل تست کشش، تست فشاری در مقاومت مصالح است.نمونه مورد آزمایش، بین دو صفحه دستگاه قرار می‌گیرند و سپس به چسبیده می‌شوند، به آن‌ها فشار وارد می‌شود تا مواد شکسته شوند. تست فشاری معمولا بر روی مواد شکننده مانند سیمان و آجر انجام می‌شود. مصالح انعطاف‌پذیر، در تست فشاری به‌طور دقیق آزمایش نمی‌شوند. چرا که تست فشاری در این مواد، بیشتر به تغییر شکل می‌انجامد تا شکستگی. تست فشاری نیز معمولا بر حسب پوند بر اینچ مربع یا واحدهای مشابه اندازه‌گیری می‌شوند.

تست خستگی در مقاومت مصالح

هنگامی که یک ماده یا مصالح تحت فشار مکرر و طولانی مانند شوک یا لرزش قرار می‌گیرند، قبل از اینکه ماده خسته شود و از کار بیفتد، چند بار فشار را می‌توان تحمل کند. تست خستگی در مقاومت مصالح با نمونه‌برداری از یک ماده و قرار دادن آن در شبیه‌سازی با سرعت بالا مانند یک دستگاه تست کننده خستگی هیدرولیک انجام می‌شود. تکرار این آزمایش تا زمان شکست مواد انجام شده و مدت زمان و پارامترهای مورد نیاز ثبت می‌شوند. تست خستگی در مقاومت مصالح با استفاده از نمودار تنش – عمر محاسبه می‌شود.

تست پیچشی در مقاومت مصالح

تست پیچشی در مقاومت مصالح برای تعیین نحوه واکنش یک ماده یا مصالح به نیروهایی است که باعث پیچ خوردگی آن‌ها می‌شود، استفاده می‌شود. مواد یا مصالحی که دارای مقاومت کششی یا فشاری نسبتا بالایی هستند، ممکن توانایی کمی در تحمل فشارهای وارد شده از طریق پیچش داشته باشند. در نتیجه، تست پیچشی در مقاومت مصالح حین انتخاب مواد و مصالح برای اتصال‌دهنده‌ها، پل‌ها و بال‌های هواپیما اهمیت دارد.

هنگام انجام تست پیچشی در مقاومت مصالح، یک سر نمونه ارسالی به گیره‌ای ثابت متصل می‌شود و اتنهای دیگر نمونه، به یک چاک متصل می‌شود که می‌چرخد. در برخی موارد، ممکن است ماده یا مصالح ارسالی به 2 چاک که در 2 جهت مختلف می‌چرخند، متصل شود. سپس نمونه آزمایشی، یا به تعداد درجه مشخص یا تا زمانی که خرابی رخ دهد، چرخانده می‌شود. در بعضی موارد، ممکن است فشار یا کشش ماده همراه با فشار پیچشی انجام شود که این تست، تست پیچشی محوری شناخته می‌شود.

پس از شکست نمونه آزمایشی یا رسیدن به درجات چرخش مورد نظر، نیروهای اعمال شده به ماده به همراه کل درجات چرخشی جمع‌آوری و ثبت می‌شوند. سپس از آن‌ها همراه با ابعاد و سایز نمونه برای محاسبه چندین ویژگی مکانیکی مانند شکل پذیری، مقاومت برشی (بر حسب پوند بر اینج مربع)، استحکام الاستیسیته در برش و چندین ویژگی دیگر استفاده می‌شود.

تست شکستگی در مقاومت مصالح

تست شکستن در مقاومت مصالح، برای آزمایش مقاومت نمونه‌های جوش داده شده مناسب است. برای انجام تست شکست، نمونه جوش داده شده که دارای یک بریدگی کوچک است، در دستگاه قرار می‌گیرد. سپس، جسمی بر روی نمونه ضربه وارد می‌کند که باعث شکستن جوش آن می‌شود. شکستگی معمولا در قسمت فلزی جوش ایجاد می‌شود که همان جایی است که شکستگی رخ می‌دهد. پس از انجام آزمایش، می‌توان سطح شکست را بررسی کرد تا مشخص شود که آیا ناپیوستگی جوش بر استحکام جوش تاثیر منفی دارد یا خیر.

تست خزش در مقاومت مصالح

تست خزش در مقاومت مصالح، نوعی تغییر شکل است که زمانی رخ می‌دهد که یک ماده، در محیط‌هایی با دمای بالا تحت فشار قرار می‌گیرند. اگر مسئول آزمایشگاه اجازه دهد که تست خزش برای مدت زمانی کافی ادامه یابد، این تست می‌تواند باعث ناپایداری نمونه  ارسالی شود.

تست خزش تعیین می‌کند که یک ماده چگونه در دماهای بالا فشارها را تحمل می‌کند. در طول تست خزش، نمونه ماده یا مصالح به روشی شبیه به روش تست کشش در دستگاه قرار می‌گیرد. فشار وارد شده به ماده نیز معمولا یک فشار کششی است. با این حال، فشار آن‌قدر زیاد نیست که باعث خرابی مواد در دمای معمولی اتاق شود. برای تست خزش، محیط آزمایش به دمایی که ماده در طول کاربرد واقعی خود (یا دمای بیشتر از آن) به آن می‌رسد، افزایش پیدا می‌کند.

خدمات مقاومت مصالح ژرف پی خاک

کلیه تست‌ها و آزمایشات اعلام شده در بالا، به‌وسیله دستگاه‌ها و ماشین‌آلات روز دنیا توسط این مشاور انجام می‌شود. گزارش کامل کلیه خدمات مقاومت مصالح  به کارفرمای محترم تحویل داده شده و یک نسخه از آن، جهت پشتیبانی  نگهداری خواهد شد. در صورتی که در مورد مقاومت مصالح سوالی دارید، می‌توانید با کارشناسان این مشاور از طریق شماره تلفن‌های 02126412618 و 02126412631 در ارتباط باشید